מערכת חשמל חכם: איך זה פועל ואיך להתחיל לתכנן?

תוכן עניינים

מה זה חשמל חכם? איזה סוגים של מערכת חשמל חכם קיימים? מה ההבדל בין מערכות אלחוטיות ובין מערכות קוויות? האם זה נכון שניתן להתקין מערכת המבוססת על תעבורת תקשורת על גבי רשת החשמל הביתית? מהם היתרונות והחסרונות של כל שיטה? כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

בתים חכמים

מה זה חשמל חכם?

חשמל חכם הוא למעשה ביטוי המשקף את העיקרון של בית חכם. על פי עקרון זה אנו עושים שימוש חכם בתעבורת החשמל בבית, על אף שהחשמל עצמו הוא לא חכם יותר או פחות מכל מקרה אחר. מערכת חשמל חכם מיועדת לאפשר לנו להפעיל רכיבי ומוצרי חשמל שונים בבית בצורה אוטומטית או על פי הגדרות שהגדרנו להם מראש. כך למשל, אנו יכולים להגדיר במסגרת מערכת חשמל חכם, שכל פעם שהמערכת תזהה חוסר תנועה בבית בשעות מסוימות, היא תכבה את כל האורות והמזגנים בבית ובשעות אחרות תשאיר את המזגנים אך לא את האורות. אנו יכולים להגדיר למערכת שעם זיהוי של כניסה לבית, היא תדליק את האורות בסלון, במבוא לבית, בפינת האוכל ובמטבח ואולי גם תפעיל את המחשב, המזגן, הטלוויזיה ומערכת הסטריאו. נוכל גם להגדיר למערכת שעות קבועות של הפעלה וכיבוי של מזגנים ותנורים, של תאורה, של דוד החשמל ושל כל רכיב או מוצר חשמלי אחר שמחובר למערכת.

איך פועלת מערכת בית חכם?

המרכיב המרכזי בכל מערכת בית חכם הוא מרכיב התקשורת. בכל מערכת בית חכם ישנם מספר רכיבים המפוזרים ברחבי הבית ואחראים על זיהוי שינויים במרחב ועל הפעלה וכיבוי של זרם חשמל. כך למשל, גלאי דלת המזהה פתיחה או סגירה של הדלת, חיישן תנועה המזהה תנועה או אי תנועה באזור מסוים בבית, בקר חשמלי שאחראי על הפעלת הזרם החשמלי והפסקתו בשקע מסוים וכן הלאה. כל אחד מן הרכיבים הללו חייב לפעול על פי תכנית מרכזית שהוגדרה במוח המרכזי של המערכת, שבתורה אמורה לפזר פקודות בחזרה לכל אחד מן הרכיבים. בכדי לאפשר את הפעילות הזאת מתבססת המערכת על תווך של תקשורת בין כלל הרכיבים. תווך תקשורת זה הוא הגורם המבדל מספר אחת כיום, בין הסוגים השונים של מערכות בית חכם ואלו הם סוגי התקשורת הקיימים:'

תקשורת במערכת בית חכם

תקשורת אלחוטית

בכל אחד מהרכיבים (גלאים, חיישנים, בקרים ורכזת) מורכב רכיב של תקשורת אלחוטית באמצעותו מתקשר הרכיב עם רכיבים אחרים ועם הרכזת. תקשורת זו יכולה להתבצע דרך מערכת ה-WiFi הביתית או באמצעות מערכת אלחוטית עצמאית. מודל זה לא מצריך חיבור של הרכיבים השונים לרשת החשמל הביתית והוא אינו מצריך חיווט של קווי תקשורת בכל רחבי הבית.

תקשורת חשמל

כל אחד מן הרכיבים מחובר לרשת החשמל הביתית (ישירות לחוטי חשמל או דרך שקע חשמל בבית חכם). התקשורת בין הרכיבים ובין הרכזת מתבצעת דרך רשת החשמל הביתית על גבי תדר נמוך. זאת אומרת, שרשת החשמל הביתית נועדה לא רק לספק לכל רכיב את חשמל ההפעלה שלו אלא גם לתקשורת בין הרכיבים השונים.

קווי תקשורת ייעודיים

חיווט של מערכת חשמל חכם בצורה ייעודית עם פרישת קווי תקשורת פיזיים בין כלל הרכיבים ובין הרכזת. מודל זה מחייב פרישת קווי תקשורת ולכן אפשרי ונכון אך ורק במסגרת בניית בית חדש או במסגרת שיפוץ יסודי של בית קיים. מודל זה הוא האמין ביותר, המקצועי ביותר והבטוח ביותר אם כי הוא דורש תכנון מראש והוא כרוך בעלויות גבוהות יותר ובעבודה לא מעטה.
ראו גם: מערכת בית חכם מחיר

מערכות חשמל חכם לבית

אם אתם רוצים להתקין מערכת חשמל חכם בבית שלכם, תוכלו לעשות זאת בכמה דרכים:

קיטים מובנים

קיטים מובנים מסופקים כיום על ידי מותגים גדולים כמו בזק או שיאומי. המדובר על קיטים שכוללים רכזת ומספר חיישנים (תנועה, דלת, חלון, הצפה וכן הלאה). קיטים אלה מבוססים על תקשורת אלחוטית באופן שמאפשר הצבה של החיישנים ושל הרכזת ותחילת הפעלה מיידית באמצעות רשת ה-WiFi הביתית או באמצעות רשת אלחוטית עצמאית של המערכת. מערכות אלה ניתנות להפעלה ושליטה דרך אפליקציה ייעודית אותה ניתן להוריד מחנויות האפליקציות של גוגל ואפל.
ראו גם: בית חכם שיאומי

בקרים אלחוטיים עם שליטה גנרית

כיום תוכלו למצוא בקרי שליטה Stand Alone קרי בקר שאתם יכולים לחבר לשקע החשמל בבית ללא תלות ברכיב נוסף. בקרים אלה יודעים להפעיל את זרם החשמל או להפסיק אותו והשליטה בהם מתבצעת באמצעות תוכנות/ אפליקציות גנריות כמו זו של גוגל Home.

מערכת בית חכם מלאה

מערכת זו מבוססת על בקרי בית חכם ועל רכזת ייעודית או על מחשב ביתי פשוט שעליו מותקנת תוכנת בית חכם. במודל זה אתם למעשה בונים בעצמכם את מערכת הבית החכם שלכם עם הרכיבים המועדפים עליכם ובהיקף הפונקציונלי המתאים לכם. מערכת כזאת יכולה להתבסס על תקשורת ברשת החשמל הביתית או על תקשורת אלחוטית, אך לרוב, ערוץ זה נועד ליצירת מערכת חשמל חכם מקצועית המבוססת על חיווט תקשורת פיזי וייעודי.

טלפון מחובר לבית חכם

איך מתחילים לתכנן בית חכם?

אם חקרתם והתעמקתם בתחום הבית החכם ואתם יודעים בדיוק מה אתם רוצים ומוכנים גם להשקיע את הכסף והמאמץ הנדרש לשם כך, אתם יכולים לקפוץ היישר למערכות המקצועיות עם חיווט פיזי ביתי. לעומת זאת, אם אתם לא ממש מבינים בתחום אבל רוצים להתנסות בחוויה של בית חכם, הדרך הנכונה ביותר עבורכם היא לעשות את הצעד הראשון באמצעות קיט מובנה המבוסס על תקשורת חשמל חכם אלחוטית. קיט כזה יאפשר לכם לחוות פונקציונליות כמעט מלאה של בית חכם בעלויות נמוכות מאוד וללא צורך בהתקנה מורכבת. בהמשך הדרך תוכלו להחליט על הרחבת הפונקציונליות או על מעבר למערכת מקצועית מובנית עם חיווט פיזי.

שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התקנת מערכת אינטרקום
בלוג

התקנת מערכת אינטרקום

מערכת אינטרקום היא לחלוטין לא טכנולוגיה חדשה. בבניינים משותפים רבים התחילו להתקין מערכות אינטרקום כבר לפני שלושה וארבעה עשורים, אלא

Uncategorized

מתי נעשית בדיקת נזילות מים?

במדינת ישראל מרבית הבתים והמבנים סובלים מנזילות כתוצאה מסיבות שונות. נזילות יכולות להתבצע כתוצאה מפגיעה בצנרת, בין אם במסגרת בלאי

בלוג

הכל על צריכת חשמל

חשבון החשמל נחשב במרבית הבתים להוצאה השנייה בגודלה אחרי ההוצאה על מזון, ועשוי להגיע עד לאלפי שקלים בחודש. לא תמיד

התקנת אזעקה בחריש 

  בעבר התקנת אזעקה הייתה פופולרית רק בקרב בתי עסק או בתים מפוארים. כיום מערכת אזעקות לבית הינה דבר נפוץ

התקנת אזעקה בעומר 

  בעבר התקנת אזעקה הייתה פופולרית רק בקרב בתי עסק או בתים מפוארים. כיום מערכת אזעקות לבית הינה דבר נפוץ

התקנת אזעקה בתל-אביב 

  בעבר התקנת אזעקה הייתה פופולרית רק בקרב בתי עסק או בתים מפוארים. כיום מערכת אזעקות לבית הינה דבר נפוץ

התקשרו עכשיו